ZABAWY PRZYGOTOWUJĄCE DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA

Co należy zrobić?
Rozłóż na stole duży arkusz szarego papieru i przyklej go taśmą. Przygotujcie kredki i muzykę. Weźcie do każdej ręki zieloną kredkę – będziecie rysować trawę. Po włączeniu muzyki, chodząc dookoła stołu naprzemiennie malujcie kreski (trawę) po całym papierze. Rysujcie, aż cały arkusz pokryje się trawą. Następnie zamieńcie kredki zielone na czerwone. Niech każdy z was zaznaczy cztery kropki na papierze, które będą środkiem kwiatów. Teraz każda osoba może wybrać sobie dwie kredki o dowolnym kolorze. Będziecie rysować płatki. Po włączeniu muzyki, stojąc przy wybranej kropce rysujcie kreski naprzemiennie zaczynając rysować od kropki na zewnątrz. Jak skończycie, wybieracie kolejną kropkę. Na koniec zawińcie do środka boki papieru i podklejcie, tworząc ramkę i piękny obraz.

Jak to pomaga dziecku w uczeniu?
Pisanie to złożony proces angażujący zarówno rękę, jak i oko. Dzięki takim ćwiczeniom koordynujemy pracę tych narządów i uczymy wykonywania precyzyjnych ruchów.

Wskazówki
Pamiętaj, że muzyka uwrażliwia dziecko. Można tę zabawę proponować podczas urodzinowych imprez.

I jeszcze jedno:
Dziecko może zmienić zasady, ucząc się przy tym ponoszenia odpowiedzialności za swoje decyzje, bez większych konsekwencji.

źródło:  Colin Rose, Katarzyna Lotkowska – “Zabawy fundamentalne dla przedszkolaka”

Zabawy Fundamentalne – Rodzinne rysowanie w rytmie cha-cha – Grupa I
Tagged on: