“Jeśli uda nam się nauczyć
małe dzieci, jak radzić sobie
z problemami, to powinny one
umieć lepiej pokonywać trudności
i kryzysy, zarówno w okresie
dorastania, jak i w dorosłym życiu.”

– Paul Rubenstein, były prezes Fundacji
Partnerstwo na rzecz Dzieci.

Przedszkolaki z Grupy Pomarańczowej przystępują do realizacji programu „Przyjaciele Zippiego”. Prosimy rodziców o zapoznanie się z założeniami programu.

Na co dzień poświęcamy wiele uwagi zdrowiu fizycznemu dzieci – upewniamy się, że odpowiednio się odżywiają, zimą ciepło je ubieramy, zachęcamy do uprawiania sportów i dbania o dobrą kondycję. Jednak czy wystarczająco troszczymy się o ich zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie? Czy zastanawiamy się nad tym, co myślą o sobie, jak funkcjonują wśród innych dzieci, jak radzą sobie z trudnościami i rozczarowaniem? Zdrowie emocjonalne jest istotne dla naszego szczęścia i tego, jak radzimy sobie w życiu. Nawet bardzo małe dzieci mogą nauczyć się alternatywnych sposobów postępowania, aby udoskonalić swoje relacje z innymi ludźmi i lepiej radzić sobie z trudnościami.

WSZYSCY – ZARÓWNO DOROŚLI , JAK I DZIECI- DOŚWIADCZAJĄ W ŻYCIU PROBLEMÓW I TRUDNOŚCI.

Mechanizm radzenia sobie w sytuacjach trudnych jest taki sam zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci: im więcej sposobów radzenia sobie mamy do wyboru i wykorzystania, tym większa szansa, że skutecznie poradzimy sobie z problemem. Przystępując do Programu Przyjaciele Zippiego chcemy umożliwić dzieciom nabycie umiejętności, które pomogą im pokonać codzienne trudności i wieść bardziej szczęśliwe życie. Program Przyjaciele Zippiego składa się z 24 spotkań. Nauczyciel twojego dziecka został specjalnie przeszkolony, aby prowadzić zajęcia. Program składa się z sześciu części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadanie. Usłyszysz o bohaterze o imieniu Zippi. Jest on patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewcząt. Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjażnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze stratą i zmianą oraz podejmowanie nowych wyzwań. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami.

PROGRAM UCZY DZIECI:

 • Jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać.
 • Jak mówić to, co chce się powiedzieć.
 • Jak słuchać uważnie.
 • Jak prosić o pomoc.
 • Jak nawiązywać i utrzymywać przyjażnie.
 • Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem.
 • Jak mówić przepraszam.
 • Jak radzić sobie z przemocą i krzywdzeniem.
 • Jak rozwiązywać konflikty.
 • Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, między innymi ze śmiercią.
 • Jak adaptować się do nowych sytuacji.
 • Jak pomagać innym.

W Programie Przyjaciele Zippiego nie mówimy dzieciom, co mają robić. Zamiast tego, zachęcamy je do zastanowienia się nad sytuacją i wymyślania własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań, które nie tylko pomagają im, ale również uwzględniają dobro innych. Uzupełnieniem Programu są Ćwiczenia Domowe. Do każdej z sześciu części programu opracowane zostało jedno ćwiczenie do wykonania w domu. Twoje dziecko przyniesie do domu kartkę papieru z ćwiczeniem do wykonania przez was dwoje. Nie zabierze to dużo czasu, spróbujcie wygospodarować kilka minut na wspólne wykonanie w spokoju ćwiczenia domowego.

Więcej o programie możesz się dowiedzieć na stronie internetowej: www.pozytywnaedukacja.pl

Międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”
Tagged on: